Právě je čtv čer 21, 2018 5:29 am

Obsah fóra » Obecná témata » Hospoda: hovory o všem jiném

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: je libo masíčko?
PříspěvekNapsal: úte úno 10, 2009 10:29 pm 

Chci se zmínit o jedné zajímavosti.Ale protože se to netýká kytek,jde to do hospody.Na česko-rakouských hranicích kdysi stála vesnice Rajchéřov.V minulosti(50-léta)byla ale vystěhována a srovnána se zemí.Celé to příhraniční území pak bylo naprosto nepřístupné,a tak se tam zachovala netknutá příroda,lesy,louky,rybníky.To ovšem bylo taky jediné plus.V novodobé historii tuhle zem objevili Holanďané a velice stáli o to,postavit tady ohromný golfový areál s hotely a všemi souvisejícími službami.Tedy...nic proti golfu,ale tohle by bylo barbarství.Tak se jihočeši naštvali a po letech odporu prosadili zákaz tohoto bohulibého počinu.Loni jsem se tam byla podívat.Je to zvláštní pocit,stát na místech kde byla vesnice,kostel,hospoda,škola a teď jen šírá pláň,porostlá hnědnoucí trávou.Místy v trávě zbytky kamenných základů a povalené kamenné sloupy plotů zahrádek.A pár osamělých ,pokroucených ovocných stromů.Zbyl jen Rajchéřovský rybník,co byl u vesnice.Tahle oblast je součástí České Kanady a místy to tak i vypadá.A teď konečně k tomu masíčku :D
Kousek odtud je vesnice Veclov.Než do ní přijedete,míjíte rozlehlé pastviny,a tam se pasou.....tatanky :shock:
Jo pěkné stádo emerických bizonů.Je moc hezké je pozorovat,hlavně máďata.Majitel má ve vesničce malou hospůdku jménem Tatanka a je možno tam ochutnat stejky,gulášek a jiné pochoutky z bizoního masa.Tak až pojedete do jižních Čech,zajděte si na bizona :P

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 11, 2009 6:12 pm 

Moc pěkné, v tomto případě zaplať ...... za ty dary, tedy spíš dráty i když ta historie byla dost tvrdá!

Líby neměly by to být spíš tatranky?

Jo a podle sekundárních pohlavních značek, bych to tipoval na Zubry!!!!

Jenom jestli to tam nemáte nějakou mejlku!

Zubrovce Zdar!

Ing. František Malý
......mým životem jsou Pindiculy!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 11, 2009 8:54 pm 

:lol: Pěkní ...taky to vidím na zubry...Ale když on ten bizon nějak tak líp zní lidem v uších...A pro indiány je to stejně všechno ...TATANKA..., ne? Flákota, jako flákota....(Ale toho originál bizona jsme jim přece jako nadřazená bílá rasa už dávno vyhubili)

Jako masíčko by mě to ani nelákalo...Hovězí na divoko? "Chudášci malí šumášci...."

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř úno 11, 2009 10:44 pm 

Jé,a víte že máte asi recht?Ale všichni tam říkají bizon,tak mě nenapadlo,že je to blbost.Každopádně je to velký a ufuněný :D :D :D
Zubrovka taky neni nejhorší a dobrej je i Jindřichohradeckej RUM s plachetničkou :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 12, 2009 7:11 pm 

No jde o to jestli ho čajzli Indošům, tak to budou Bizoni a pokud ho čajzli bratrům Polákům, tak to budou Zubři. Z jednoho zubra v Přerově vaří..Pivko! Dobré!

No ale takové fouknutí do plachet rumové plachetnice, panečku!

No, ale zpět ke zvířatům! Jsou to majestátná, krásná zvířata a taky pěkně nebezpečná!!!!. Pokud je potkáte jak se courají po lese, tak ani nevím co poradit, hlavně na sebe neupozorňujte a telefonicky odkažte svoji sbírku masožravých rostlin nějakému znalci. (Kvůli pindiculám prosím volejte mě!!)

Fakt krásné fotky!!!

Ing. František Malý

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 12, 2009 10:03 pm 

Ono je ten název bizon dost zavádějící, hlavně z pohledu názvosloví českého i latinského: "bison" je rod turovitých. "Bison bonasus" je bizon evropský = zubr. A "bison bison" je bizon americký, prostě bizon - tatanka...
Jinak krásné fotky.
V nedaleké vesnici Lipencích (z pohledu mého bydliště) je tržnice (českých i zahraničních firem, rozhodně ne Malá Hanoi :lol: ), kde prodávají dokonce klokaní a pštrosí maso.
Můj kamarád byl vloni na jaře v Bělověžském pralese. Rozhodně to není takové, jak se všude píše. Pokud chcete vidět zubry, tak je tam takový větší výběh s pár ne moc pěknými zvířaty. Jinak normální člověk nemůže vidět nic. Pak tam je ale ještě dost výběhů s jinými zvířaty.
Ale kdo by chtěl tip na skvělý výlet, tak doporučuji navštívit Tiergarten nedaleko šumavských hranic (v Bavorsku, přesnou polohu bych musel najít). To je stokrát lepší než Bělověžský prales! Přirozené prostředí a doslova mega výběhy pro vlky, rysy, medvědy, no a ty zubry, dokonce i výběh vyder a bobrů s přirozenou řekou!. Samozřejmě je tam toho mnohem víc. Ty výběhy jsou tak rozsáhlé, že musíte mít skutečnou kliku, aby jste tam všechna zvířata viděli (já jsem tam byl dvakrát, propvé jsem zubry viděl, podruhé už ne,.....)

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv úno 12, 2009 10:37 pm 

Co je na tom zavádějícího? Prostě je zubr evropský (Bison bonasus) a bizon americký (Bison bison). Připadá mi to jasné (jak v češtině, tak v latině) a nic zavádějícího v tom nevidím.

Předmět příspěvku: Přirozené prostředí
PříspěvekNapsal: čtv úno 12, 2009 10:41 pm 

A kdo chce vydět zvířectvo v přírodě a bez výběhu jede s námi do dunajský delty. Pelikáni, kormorání, ibisové, vlhy, mandelíci .. a všecno na volno. I několik pěkných bobrů jdem u moře zahlédl, ale jenom letmo.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 12:38 am 

:D Bobry máme i u nás na potoku (kromě Ondater a jiné havěti..).

Citace:
Co je na tom zavádějícího? Prostě je zubr evropský (Bison bonasus) a bizon americký (Bison bison).

Já jen vím, že ty orižinal indiánský bizonci už na světě nejsou...Po tom kolonistickým vybíjení v americe zůstalo tak málo kusů, že aby ho alespoň nějak zachovali, zkřížili ho se zubrem....Takže druh bizon americký (Bison bison), má v sobě prostě už jen část těch tatanků....Bohužel...

Ale jinak jsou to samosebou krásná zvířata...
Přepadá mne smuek....Bratr právě ruší živočišnou výrobu ve svém zemědělském podniku...(až tak jsme to dopracovali s podporou min. zemědělství v naší republice - budeme pít rakouské mlíko..) Krávy(dojnice, jalůvky, telátka...všechno) odvážejí v obřích kamionech do Polska, Ruska a kdovíkam.... Taťka co to budoval (a vůbec celá rodina) to sleduje se slzou v oku.... Když viděl ty naše "tatanky" jak koukají zamřížovanými okénky nacpaní v kamionu...přirovnal to k odjezdu židů do koncentráku....

Chodívala jsem někdy na farmu vypomáhat...A když takhle jdete v noci kolem venkovních výběhů , všude tma, jen jen stovka dobytčích očí svítí ve světle baterky....Stačí když přeběhne kuna, nebo přeletí sova a stádo se hne, jako jeden "muž" ...To vám je dusout jako na prérii...To se člověku až zatají dech...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 7:03 am 

Věř mi,že se do tvých emocí dokážu vcítit.Je mi to líto.Je smutný,když takhle skončí práce lidí,kteří jí dělali s láskou.Obávám se,že jednou se nám tohle všechno chování k lidem i přírodě vymstí.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 9:46 am 

Pro DejFa: zavádějící je to v tom (pro neznalého, kdo to zná tak mu to ani nepřije), že oba jsou latinsky "bison", oba jsou česky taky "bizon" - jeden americký a druhý evropský. Evropskému se ale většinou říká zubr. U nás se bizon obyčejně myslí ten turovitej z Ameriky. Jenže to můžou být oba. Takže když někdo řekne: hele, bizon!, tak má vždycky pravdu. Ať už vidí zubra nebo bizona.
Napsal jsem to jen z toho důvodu, že se tu psalo právě o určování zubra, ale to je jen detail.

S pozdravem
Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 2:31 pm 

Tak si ještě jednou rýpnu. Zubr je zubr a bizon je bizon. Bizon evropský je jen neplatné synonymum. Tudíž česky oba bizon nejsou a že jsou latinsky oba Bison mi divné nepřijde. Úplně stejně je to třeba u rodu Panthera. Tam přece také není panter lev, panter jaguár, panter tygr... ale jen lev, jaguár, tygr (jediná vyjímka je panter růžový). A obráceně - všechny rody Buprestis, Anthaxia, Chalcophora... jsou česky krasec.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 3:32 pm 

DejF píše:
Tak si ještě jednou rýpnu. Zubr je zubr a bizon je bizon. Bizon evropský je jen neplatné synonymum. Tudíž česky oba bizon nejsou a že jsou latinsky oba Bison mi divné nepřijde. Úplně stejně je to třeba u rodu Panthera. Tam přece také není panter lev, panter jaguár, panter tygr... ale jen lev, jaguár, tygr (jediná vyjímka je panter růžový). A obráceně - všechny rody Buprestis, Anthaxia, Chalcophora... jsou česky krasec.

Jasan,jak řikala naše neoblíbená matikářka:"Hodinky nebo holinky,je to jedno,obojí se natahuje." :lol:

a jsem mimo mísu :-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 3:51 pm 

8) :lol: Jasný. Ona to české názvosloví je stejně někdy pěkně zapeklitý: někde píšou to a jinde zas ono... Co jsem se tak ještě koukal do knih a internetu, tak někde je zubr evropský, jinde bizon evropský s poznámkou, že je to zubr.

Ale stejně: ať už je nazýváme jakkoli, jsou to úžasný zvířata. Tohle já potkat v lese :lol: ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 7:28 pm 

Jan Cvrček: zubři přebíhali prý i do Východních Karpat. To je trozjmezí Ukrajina, Polsko, Slovensko. Jenže zubr je plachž zvíře, no a odrazovat od návštěvy unikátu Bialověže s tím, že zoologická je lepší? nov nevím.
Dejf: bizony maj v Kašperkách, moc se Otovi líbili, máš-li zájem je to typ na výlet.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 8:34 pm 

Největší zvíře, co jsem potkal a málem zešedivěl hrůzou, byl starý kňour divokého prasete. Páč máme za barákem les, vyšel jsem si na kůru a najednou proti mě stál: úplně bělošedý kňour zvící telete. Naštěstí to dopadlo dobře, ale byl jsem bez kůry.
Ne, odrazovat od Bělověžského pralesa, to chraň bůh! Možná jste (jsi) to špatně pochopil. Bělověžský prales má tu část, co jsem popisoval, jen jako ukázkovou. Protože pokud je mi známo, tak do pralesa se normálně nesmí. Jinak prales, co jsem viděl na dostupných fotografiích, musí být něco naprosto nepopsatelnýho.
Ale když ještě víc popíšu to Německo: jsou tam výběhy (třeba právě s divokými prasaty), který vypadají jako z Jurského parku. Třeba ten s prasatama je zrovna jak vystřiženej z tohoto filmu. Jenže: výběh je normálně průchozí pro návštěvníky. Takže vejdete, a čekáte odkud nebo co a v jaké velikosti na vás vybafne :lol: .
Takže srovnával jsem jen ukázkovou část Bělověžského pralesa s ostatními zařízeními stejného ražení (i v té Tiergarten je část, kam lidé nesmí).

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 9:01 pm 

Apropo:
když už jsem se zmínil o těch prasatech, tak mám jeden zážitek, který se také týká tohoto tématu.

Jednou jsem při prodírání se roklí v tom lese zaslechl nad sebou šramot. Po chvilce se objevilo neuvěřitelně velké stádo muflonů. Když jsem pak někomu od nás popisoval, co jsem viděl, prakticky mi nikdo nevěřil. Mufloni byli totiž u nás vždy velká vzácnost, natož v takovém množství, co jsem viděl. Bylo to stádo asi o 150 kusech - staří berani, ovce i mladá jehňata. Pak jsem je tři roky neviděl. Až vloni můj otec jel na kole do sousední vesnice přes pole, kde se setkává na jedné straně s lesem, ve kterém je ta rokle. Na tom poli viděl jednoho, který zaběhl směrem do té rokle. Druhý den jsme tam jeli ve stejnou dobu a vzal jsem s sebou foťák. Na poli bylo pár nevýrazných muflonů, kteří, když nás viděli, odpochodovali do toho lesa. Dojeli jsme k tomu místu, kde zmizeli. Sesedl jsem, zalezl do lesa. Za chvíli jsem ty muflony našel, a zavedli mě na místo, kde se mi tohle stádo zjevilo znovu. A ještě ve větším množství. Ve stádě byl i jeden !stříbrný! beran. Mufloni jsou (chodím je navštěvovat často) velice krotcí, lidí se prakticky nebojí.
Zní to možná neuvěřitelně, je to doslova safari.

Mám v počítači mraky velice kvalitních totografií, které vše dokumentují, ale ač dělám co dělám, stejně se mi nedaří je sem vložit. Chtěl jsem je sem vložit, aby jste se taky pokochali...

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 9:09 pm 

Ahoj Honzo.
Můžu se zeptat podle čeho jsi došel k závěru, že to byl bělošedý kňour a ne bachyně?
Druhý dotaz jak si odhadl bodovou hodnotu "stříbrného" muflona. Je to dle platných pravidel pro hodnocení CIC nebo měl stříbřité zbarvení? Či odhad místních?

Jinak věřím, že to byly super zážitky. 150 muflonů se jen tak někomu nepoštěstí!

Tož Lovu Zdar! (fotkám)

Ing. František Malý

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát úno 13, 2009 9:35 pm 

Můžete :) . Na 100% to říct nemůžu, nicméně ty kly, ta mohutnost, ten hrb na zádech...
Mám taky mraky fotek těch prasat. Do té rokle chodím pravidelně, několikrát do týdne. Mám nafocené srnce v lýčí, srnky. Vloni na jaře jsem nafotil asi 100 fotek bachyň s vláčkama selátek - stačí si stoupnou na nejvyšší bod rokle, zatleskat a už to jede. Jednou se mi poštěstilo, že tam bylo 5 bachyní se selaty + dva loňčáci.
Už dva roky se navíc potýkáme s místními myslivci, protože nám a sousedům ničí zahradu a oni s tim nemůžou a nechtějí nic dělat (zahradu máme 4000 m2 a když v noci přijde tohle stádo prasat a roztrhá ploty....)

A co se týče toho muflona, tak byl stříbrný zbarvením. Byl to mohutný beran, celý šedobílý až do stříbrna. Pak tam bylo několik ovcí, kteří byly napůl normální a napůl stříbrní. Na něterých fotkách by to určitě bylo vidět, ale jak říkám: když chci vložit fotku, "vkládací formulář" pro vložení fotky mi vždy zbělá...
Jinak přesnou polohu těch muflonů zná jen velmi málo lidí (jsou stále ve stejné oblasti už ty čtyři roky), troufnu si tvrdit že jen má rodina. Je to totiž na velmi odlehlém a těžko přístupném místě (ta rokle ze strany pole). U nás ve vsi je navíc tolik nimrodů (4), že kdyby o nich vědeli, taky by to stádo nebylo tak obrovský.
Kdyby jste měl zájem o poslání těch nejlepších fotek na mail, tak mi pošlete SZ. Třeba se Vám pak podaří je sem vložit. Výstavních muflonů jsem nafotil více než dost...

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob úno 14, 2009 7:05 pm 

Tak Honza mě poslal několik fotek muflonů a prasat. Dvě jsem vybral! A jsou to velice pěkné fotky!
Musím uznat, že jsou to dost dobří mufloni a jistě by některý dosáhl i na stříbro - bodově! Jen ať jsou tam schovaní a myslivci o nich neví!!!
A fotka selat je taky velmi roztomilá!
Obrázek Obrázek

Pro Honzu: Fotky musíš zmenšit na 50kb. V původní velikosti je sem nedostaneš!!

Ing. František Malý

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob úno 14, 2009 7:20 pm 

Díky moc za vložení. Jsem rád, že se fotky líbí.

O muflonech myslivci vědět "nemůžou" a o prasatech vědět nechtějí :lol: .

Momentálně mám políčeno ještě na daňky. Vždy jsem na ně narazil, když jsem byl bez foťáku - tak ho už radši taham všude.
Historek se zvěří mám nespočet, ale to by bylo zase na jiné téma. Např. jak nám vloni na Vánoce (2008) přišla srnka k baráku a když jsme se jí snažili nasměrovat zpátky do lesa, před bazénem se odrazila a hop..... spadla celá do bazénu, pak ho rozthla - vyletěla ven, přeskočila plot a byla v lese. Druhý den jsme jí u baráku měli znovu :lol: :lol: :lol: .

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob úno 14, 2009 9:25 pm 

Hezké fotky :wink: Tak vida,od tatanek jsme se dostali až k divočákům a mufíkům :D Ale to je dobře,protože zvířata jsou stejně vděčný objekt k focení jako kytky.A taky se s nimi zažije plno dobrodružství :shock:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned úno 15, 2009 3:13 am 

:lol: Líbi, to nevadí ...
Citace:
Tak vida,od tatanek jsme se dostali až k divočákům a mufíkům
Však si založila téma o masíčku...ne? :lol: :lol: :lol:
Mufínci jsou krásní...tak je pěkně utajte...ať je nějaký "myslivec - či PINDIKULÁŘ" neodbouchne.... :twisted:

Předmět příspěvku: Re: je libo masíčko?
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2013 4:52 pm 

Dobrý den, po x letech jsem se dokopal k registraci na toto forum, abych alespoň něco uvedl na pravou míru. Nehodlám řešit, jestli jsou u Veclova bizoni, nebo zubři i když zubři jsou zde v jiné ohradě, blíže ke Starému Městu p. L. a vypadají trochu jinak.
Jde mi spíše o to "masíčko". Netuším, kde autor tématu přišel na to, že provozovatel občerstvení Tatanka, což jsme my, je majitelem stáda a že Tatanka nabízí bizoní speciality. Asi to není pouze tímto příspěvkem, ale manželka, která má občerstvení na starost, musí rok co rok odmítat žádosti o bizoní specialita a vysvětlovat, že s bizony nemáme nic společného a že nám nepatří.
Asi je to tím, že cca 20km od nás, na Rožnově je další farma a tam je možné bizona ochutnat.
Nicméně obdivuji fantazii autora tématu. :D

Obsah fóra » Obecná témata » Hospoda: hovory o všem jiném

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina