Právě je pon zář 25, 2017 1:46 am

Obsah fóra » Info-Centrum » Společnosti pěstitelů masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 9:42 pm 

Citace:
Cestou do této restaurace neunikly mému zraku velké lány pampelišek.
Když jsem si to spojil s tím, co jsem viděl ve sbírce, říkal jsem si:,,Do prkýnka, co na těch pampeliškách objevili, že je tu pěstují ve velkém“.

:lol: :lol: :lol: Také jsem si říkala, že to nemůže být jenom tak...určitě to tam mají na "BIOMASU"... :D
Jen bych si dovolila opravit Radka P., nebude to pampeliška...alespoň ta z té botanické sbírky byla Smetanka lékařská (Taraxacum officinalis)...Tu na poli jsem bohužel z blízka nestihla prohlédnout...neboť jsem byla ráda, že držím krok...při tom pochoďáku... :lol:

PS: Doufám, že to liberecký patriot pochopí jako žert.. :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob kvě 23, 2009 10:37 pm 

Šarik píše:
...Jen bych si dovolila opravit Radka P., nebude to pampeliška...alespoň ta z té botanické sbírky byla Smetanka lékařská (Taraxacum officinalis)...

Jen bych si dovolil opravit Šárku, je to pampeliška... podle posledních zpráv se taxíkáři drží hesla "hlas lidu, hlas boží" a smetánka (které skoro všichni říkají právě pampeliška) už pampeliškou je a pampeliška je máchelka. Po latinsku je to Taraxacum, ale toho officinalis (správně officinale, ale to je jen detail) bych se taky bál. To je pojmenování severských rostlin. Proto se pampelišky dělí na sekce a dál bych se do toho nepouštěl :wink:.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 24, 2009 4:19 pm 

:lol: Děkuji našemu hlavnímu taxonomovi.... :twisted: , že mne vždy nezapomene opravit...a uvést na pravou míru mé nedokonalé informace... :twisted:

Ale teď vážně....Znamená to tedy, že u snmetanky lékařské lze tolerovat i označení pampeliška? Nebo ji páni vědátoři zcela přejmenovali? Já jen, abych to děckám v písemkách z přírodovědy přestala škrtat jako chybu ..(což jsem do teď dělala... :? )
PS: Prosím, do sekcí se nepouštěj :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 24, 2009 5:25 pm 

Šarik píše:
:lol: Děkuji našemu hlavnímu taxonomovi.... :twisted: , že mne vždy nezapomene opravit...a uvést na pravou míru mé nedokonalé informace... :twisted:

Ale teď vážně....Znamená to tedy, že u snmetanky lékařské lze tolerovat i označení pampeliška? Nebo ji páni vědátoři zcela přejmenovali? Já jen, abych to děckám v písemkách z přírodovědy přestala škrtat jako chybu ..(což jsem do teď dělala... :? )
PS: Prosím, do sekcí se nepouštěj :lol:

No to je titul, "hlavní taxonom" 8)

Raději bych, aby to napsal někdo z botaniků, nicméně se to pokusím vysvětlit. Nedávno jsem slyšel od paní RNDr. Jany Möllerové, CSc., že smetánka už nebude a bude pampeliška a máchelka...

Teď jsem se díval do klíče (posledního co vyšel 2002) a tam je:

rod: Leontodon L. - máchelka (pampeliška)

rod: Taraxacum Wigg. - pampeliška (smetánka)

takže už to vlastně platí.

Co se týče sekcí: ty jsou právě důležité, protože určovat druhy je téměř nemožné. Nebudu hrát chytrého, znám dvě - ruderální a horské. Teď jsem se v klíči dočetl, že je jich osm.

Taraxacum officinale Wigg. u nás neroste - to je dobré, neníliž pravda, sám jsem překvapen. V klíči jsou i jiné docela vtipné věty. Tak např. sekce Ruderalia, což byly "druhy shrnované dříve pod jménem Taraxacum officinale", není v ČR doposud "v úplnosti prozkoumáno; odhadujeme, že je možno v ČR rozlišit asi 250 druhů, z nichž je dosud identifikováno asi 100."

O rozdílech se rozepisovat nebudu, ale je to docela vtipné počteníčko (jak to tak právě pročítám) - řekl bych, že to chce dobrý mikroskop a hodně fantazie :mrgreen:. A pak, že jsou trpaslíci všichni stejní (myslím, že i naše vodní bubliny jsou každá úplně jiná oproti pampeliškám - protože mají hentyoné).

Takže bych se přimlouval, dětem to neškrtat...

citace jsou z: Klíč ke květeně České republiky (Academia 2002)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 24, 2009 9:30 pm 

8) Díky ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 25, 2009 9:29 am 

Tak to jsou teda věci! A já si myslel, že lékařská smetánka je ministr zdravotnictví, ředitelé nemocnic a pár hóóódně dobrejch doktorů. A on je to při tom obyčejnej plevel. :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2009 11:23 am 

Zdravím,

Radek Kastner píše:
ad 3) Skvělý námět na další dobrodružné putování na vámi loni navštívené lokality, to že se se tady × beleziana nenašla neznamená, že se tento husarský kousek třeba jednou nepodaří, no a v nejhorším případě se zjistí, že "...vyfukováním tabákového kouře do vody zlato nevzniká...ovšem někdo to vyzkoušet musí"
:P

určitě by to bylo zajímavé. První den bychom byli v botanické zahradě (jednání, přednáška, prohlídka sbírky), v pozdní odpoledne bychom zajeli na Rádlo a druhý den bychom jeli do Jizerek. Ale jsou tu určitá ale:
1. Domluvit se s panem Studničkou o pořádání akce v botanické zahradě, případně i na nějaké přednášce, protože si neumím představit konání takovéhle akce někde jinde (maximálně u Vítka Chudoby doma :D )
2.Všechna ta rašeliniště v Jizerkách jsou chráněná území a navíc velká část Rašeliniště Jizery v četně tohoto rašeliniště, jsou na území Polska a jít tam ve větším počtu bez povolení by určitě nebylo to pravé ořechové.

Nejsem si jist, který z těchto dvou problémů by byl větší oříšek ale pokud by se je podařilo vyřešit, rád se zhostím třebas role průvodce :D

R.P.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2009 2:28 pm 

Zdravím,
Radku, myslím že jsi to vystihl dobře. Příroda v Jizerkách je krásná. Tak velká koncentrace rašelinišť se vidí opravdu jen málokde. Pro nás jsou naneštěstí ta nejkrásnější chráněna v PR a některá i v NPR, takže s jejich návštěvou by mohly být potíže. Každopádně se najde i pár rašelinišť , která v rezervacích nejsou a k těm by to snad šlo. Bydlím přímo v Jizerkách a rašeliniště, mokřiny a bažiny tu mám celkem zmapované. Také máme přímo v Bedřichově penzion, tak by se dalo možná zařídit i mimosezónní ubytování (jaro, podzim). Je to tu asi 500m k nejbližším lokalitám a dobrá výchozí stanice na další.
Ondra Sehnoutka

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2009 2:54 pm 
Moderátor

Radek Panenka píše:
1. Domluvit se s panem Studničkou o pořádání akce v botanické zahradě, případně i na nějaké přednášce, protože si neumím představit konání takovéhle akce někde jinde (maximálně u Vítka Chudoby doma )

2.Všechna ta rašeliniště v Jizerkách jsou chráněná území a navíc velká část Rašeliniště Jizery v četně tohoto rašeliniště, jsou na území Polska a jít tam ve větším počtu bez povolení by určitě nebylo to pravé ořechové.
R.P.

Když jsem dával tento bodík do příspěvku, neměl jsem na mysli úplně akci rozměrů "třeboňských", ale vzpomněl jsem si na téma, které se tady řešilo v jiném vlákně,tuším na podzim loňského roku, kde byla "beleziana" středem, kolem kterého se téma točilo. No a teď mi to v Třeboni připomněl, svými několika zmínkami o belezianě, Luboš Adamec.

Při putování na některé lokality je potřeba zvážit, pod jakou ochranu spadají, spadají-li vůbec, a kolik taková lokality "unese" jednorázově návštěvníků, právě asi podobně, jako to vytipoval Luboš v Třeboni.

Co se týká RNDr. Studničky, to je jiná kapitola - má s tím hodně co do činění naše "spřátelená až přátelská" společnost pěstitelů kuriozit....
:wink:

V každém případě jsou Jizerky skvělým místem a to jsem loni nakoukl jen na kraj!
:P :P :P

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 26, 2009 5:42 pm 
Moderátor

to DejF: sorry, nevím, co jsem prováděl, ale zdá se, že jsem smáznul tvůj příspěvek...hoď ho sem, prosím, znovu...

:cry: :cry: :cry:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob kvě 30, 2009 12:29 am 

Radku P. to se už těším, až k nám přijede 20 lidí na kafe. koneckonců promítat se dá na stěnu v obýváku a každý si povinně přinese přezůvky. :D Ne, já si myslím, že u Ondry v penzionu by to bylo super. Ale opravdu je problém s tou lokalitou. A navíc (a případně mě opravte, pokud to není pravda) jsem tu u nás v Jizerkách našel jen D. rotundifolia. Pokud ale započítám ještě jednu nejmenovanou lokalitu u Jablonce, tak pak je těch druhů tady víc. :-) Asi by se tak dvě tři lokality vytipovat daly.

Vít Chudoba

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Obsah fóra » Info-Centrum » Společnosti pěstitelů masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina