Právě je úte zář 19, 2017 11:33 pm

Obsah fóra » Info-Centrum » Společnosti pěstitelů masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Taková pěkná tečka, za tím naším setkáním CCPS v Třeboni...
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 3:02 pm 
Moderátor

Jak jistě všichni víte, v pátek a sobotu se uskutečnilo dvoudenní setkání členů CCPS v Třeboni v sídle místní pobočky Akademie věd, kde nás hostil náš skvělý vědec a znalec obzvláště vodních druhů masožravých rostlin (Aldrovanda vesiculosa a Utricularia sp. - obzvláště těch českých/evropských) Lubomír Adamec. Celého dvoudenního programu se zúčastnili i nečlenové a myslím, že nikdo z nás, kdo jsme dorazili, jsme neprohloupili.

Počasí k nám bylo milosrdné, teplo snesitelné, střídavě mráčky, s deštěm jsme se nepotkali. Za sebe musím říct, že to byla v mé šestileté masožravkářské historii nejlepší akce, jaká se kdy uskutečnila...

:P

PÁTEČNÍ PROGRAM
V pátek jsme zahájili relativně časně, již v 10 hodin a nakonec náš "program" končil až po půlnoci...
:P :P :P

Po několika málo informacích z činnosti CCPS se slova ujal Luboš Adamec a seznámil nás s českými vodními druhy masožravých rostlin a také rozdíly mezi nimi, se zvláštním přihlédnutím k tomu, které rostliny uvidíme následně v sobotu při exkurzi po přírodních lokalitách, přednáškový den naopak v podvečer uzavíral Míra Zacpal, který se s námi podělil o své zážitky a fotografie z jeho dlouhé australské "anabáze"...

Obrázek Obrázek :P

Po Lubošově přednášce jsme v několika skupinkách vyrazili na oběd do Třeboně, zážitek k nezaplacení, město nádherná, obsluha naproti tomu předurčená k zastřelení...

Obrázek Obrázek

Po obědě následovala komentovaná prohlídka místní sbírky vodních a mokřadních rostlin, která je naprosto úchvatná jak velikostí, tak množstvím zastoupených druhů...prováděl nás samozřejmě opětovně Lubomír Adamec...

Obrázek Obrázek

Také jsme se od něj dozvěděli mnoho cenných informací o tom, jak úspěšně kultivovat a dlouhodobě udržet vodní druhy masožravých rostlin a shlédli způsob, jakým jsou tyto rostliny pěstovány a množeny v Třeboni...

Obrázek Obrázek

Přednáška, páteční prohlídka i sobotní exkurze byly z velké části věnovány rodům Aldrovanda a Utricularia...

Obrázek Obrázek

Po celodenním programu v Třeboni jsme se přemístili kolem sedmé hodiny na místo ubytování, další pěkné překvapení pro ubytované. Tam nás všechny překvapila Jana Líbalová skvělým darem láhve se 3 litry hnědavého moku, dříve u nás zvaného rum :P s věnováním naší skvělé akci, k tomu přidala kilo cukru pro přípravu grogu a dvě lahve okurek na ráno, abychom srovnali rozhoupané žaludky. Velký dík Janě za toto překvapení!!!

Obrázek Obrázek

Poté následovalo branné cvičení - přesun do nejbližší hospody, která byla dle Lubošových informací vzdálena 1,5 km. Později jsme zjistili, že tato míra byla udána v jihočeských kilometrech, což v přepočtu na běžné kilometry znamenalo necelé kilometry čtyři! Pěkně jsme se prošli, v hospodě se seznámili s dalším jihočesky "příjemným" vrchním a před půlnocí vyrazili "taxíky" zpět. Osvědčil se hlavně taxikář Míra Zacpal, který překvapil místní policisty, kteří na nás čekali ukryti před hospodou, tím, že i přes jejich velkou snahu nenadýchal žádný alkohol....

...no a potom jsem už všichni během hlubokého spánku čekali na to, až časně ráno vyrazíme ne exkurzi na přírodní lokality...

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku: Chvála
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 3:12 pm 

Zdravím, no já tam sice nebyl ale z toho co popisuješ tak to asi bylo fakt dobrý. :D

Předmět příspěvku: 2. DEN - exkurze na lokality (1. část)
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 3:46 pm 
Moderátor

V sobotu ráno v 7.30 jsme vyrazili navštívit 8 lokalit na Třeboňsku, stálo to za to. Celý den nás provázel a výkladem nás uspokojoval opět Lubomír Adamec...

1. lokalita - lokalita s původním výskytem Drosera intermedia a D. rotundifolia, nádherná a mohli jsme se na místě přesvědčit, na jak malých prostorách občas masožravky žijí a jak je tedy jejich existence mnohdy náchylná k možným sebemenším zásahům do ekologie...

Obrázek Obrázek Obrázek

2. lokalita - Aldrovanda vesiculosa, Utricularia australis a U. ochroleuca s. s., velice zajímavá lokalita...Luboš Adamec nás vždy seznámil i s ostatními vlhkomilnými, vodními nebo bahenními rostlinami, které stály na dané lokalitě za povšimnutí, případně neopomněl zdůrazňovat rozdíly mezi jednotlivými druhy ostřic, suchopýru atd.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

3 lokalita - Drosera rotundifolia, Utricularia stygia, U. australis a speciální druh (pro ty, kdo ví, o čem hovořím) Utricularia stygia "hentyoné", respektive U. stygia "21" :P :P :P
Na této lokalitě jsme navštívili tři odlišná místa...tady nám také Luboš ukázal lesní hrabanku vhodnou pro pěstování Dionaea muscipula a třeba také Drosera capensis

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

4. lokalita - Aldrovanda vesiculosa, Utricularia stygia, U. australis, Drosera rotundifolia, ale třeba také vodánka žabí nebo šípatky...toto je lokalita, kde jsem si vyzkoušel, jak hluboko může člověk klesnout...zvláště stoupne-li do rychle se propadajícího podloží...

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Naposledy upravil Radek Kastner dne ned kvě 10, 2009 8:23 pm, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku: 2. DEN - exkurze na lokality (2. část)
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 4:27 pm 
Moderátor

5. lokalita - Utricularia ochroleuca a úplný žabinec...

Obrázek Obrázek Obrázek

A nesmím zapomenout také na zcela ve všech ohledech perfektního, stále však nejskromnějšího člena naší výpravy, DejFa! Tady se ohání výbavou entomologa naší expedice Vládi Vrabce...

Obrázek

6. lokalita - Utricularia minor, U. australis ale také třeba bazanovec kytkokvětý...

Obrázek Obrázek Obrázek

7. lokalita - Drosera rotundifolia, Utricularia australis, velice zajímavá lokalita proto, že zde rosnatky žijí na písku, byla to vlastně taková malá Austrálie :P

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

8. Národní přírodní rezervace Červené blato - závěrečná procházka v podvečer po naučné stezce této přírodní rezervace, opět krásný zážitek, ale i tady bylo vidět, kolik vody na přírodních lokalitách v současnosti schází...byly zde ale třeba neuvěřitelné lány suchopýru a rašeliník nejzelenější ze všech zelených :P :P :P

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

No a kolem 18.30 většina z nás dvoudenní akci zakončila, i když někteří měkoni odjížděli v pozdní odpoledne již o něco dříve...

Velké poděkování ještě jednou hlavně Luboši Adamcovi, který se nám věnoval s velkou vervou a nadšením, strávil s námi dlouhé hodiny, poskytl množství cenných informací a rad, stejně jako poskytl zázemí.

A pro účastníky malý test, jak dávali pozor při Lubošově přednášce o možnosti rozlišování bublinatek pomocí žláz uvnitř trávicích měchýřků (to víte, měchýřkový den je měchýřkový den :P :P :P ). Kdo pozná, o který druh bublinatky se jedná (vzpomeňte si na velikosti úhlů, které svírají spodní ramena trávicích žlázek), si může sám sobě večer zatleskat před nastoupenou jednotkou...

Obrázek

Jinak za CCPS díky všem, kdo jste se zúčastnili a kdo jste se postarali o skvělou náladu po oba dva dny a dokázali jste, o čem má tento koníček být!!!
:wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 8:55 pm 

Chtěla bych moc poděkovat
Radkovi Kastnerovi , Kamilu Páskovi a p. L. Adamcovi ....za úžasnou akci...Budu dlouho vzpomínat... :D

Ráda jsem potkala všechny známé i nové lidičky....Jsme opravdu zajímavý soubor různých existencí... 8) Ráda mezi takové patřím....

K tomu testu....Moc se stydím...ale dávala jsem málo pozor, takže si tipnu...že tohle rozpětí žlázek má na 99% Utricularia stygia "hentyone"...Ale chtělo by to pro přesnost ještě spočítat trichomy na listech...pokud jich bude 21...je to jisté... :lol:

Ráda bych přiložila ještě další fotky...nemám tak parádní foťák jako Radek...tak prosím omluvte případné šumy....
Krásných masožravek jsme viděli mnoho....ale za povšimnutí stála i ostatní flora či fauna...

parožnatka křehká (Chara fragilis)
Obrázek

plavuňka zaplavovaná(Lycopodiella inundata)
Obrázek

Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica)
Obrázek

klikva bahení (Oxycoccus palustris)
Obrázek

rojovník bahenní (Ledum palustre) a tesařík(čtyřpásý?) z Červeného blata
Obrázek Obrázek

Různé styly fotografování...a různé ojekty zájmu.... :wink:
Obrázek Obrázek

Ema mužům v této poloze prostě neodolá..... :lol:
Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 9:24 pm 
Moderátor

Šarik píše:

K tomu testu....Moc se stydím...ale dávala jsem málo pozor, takže si tipnu...že tohle rozpětí žlázek má na 99% Utricularia stygia "hentyone"...Ale chtělo by to pro přesnost ještě spočítat trichomy na listech...pokud jich bude 21...je to jisté... :lol:

Různé styly fotografování...a různé objekty zájmu.... :wink:
Obrázek Obrázek

Takže k tomu testu...díval jsem se do poznámek z přednášky Luboše Adamce a musel jsem se smát, protože ten úhel + - patří opravdu Utricularia stygia, s největší pravděpodobností právě již zmiňovanému klonu "hentyone", u něho je více než pravděpodobné, že trichomů by mělo být twentyone.

...a koho zajímá, jak vypadá pokračování těchto dvou fotografií vložených Šárkou (viz quote), tak tady to je:

Míra Zacpal fotí rosnatky, já Míru Zacpala a Markétka Aubrechtová čeká na svou příležitost... :P

Obrázek

...no a aby se to doplnilo, tak tady se role trošku obrátily, Míra fotí rostliny, Markétka Míru a já oba... :P

Obrázek

A přidám tedy ještě dvě zajímavosti z Třeboně:

rdest dlouholistý (Potamogeton praelongus)

Obrázek

řezan pilolistý (Stratiotes aloides)

Obrázek

Naposledy upravil Radek Kastner dne pon kvě 11, 2009 10:44 am, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 10, 2009 10:18 pm 
Moderátor

Dovolil bych si také všem, kdo setkání organizovali, hlavně pak našemu milému hostiteli - Lubošovi Adamcovi poděkovat. Když jsem podobné setkání v Třeboni absolvoval před šesti lety (tehdy se jej neurčený tehdejší i současný prezident jiné společnosti snažil svou laxností zhatit), byla to nádhera, bomba, prostě super setkání. To letošní bylo ještě o 100 % lepší, ale pro výstižný popis už nemám vhodných slov.
Moc moc děkuji a těším se na další podobná setkání.

Jako malý přídavek posílám dvě fotečky pro skeptiky, kteří ještě v pozdním sobotním odpoledni tvrdili, že ještě určitě nevylezly a nepokvetou (myšleno tučnice obecné). Nám čtyřem to na cestě domů prostě nedalo a šli jsme to ověřit, zvlášt když nás navigace vedla 300 metrů kolem téhle krásné lokality.

Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku: Pozdrav kapitánu Achabovi Morlorovitému
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 11:03 am 
Moderátor

Jaroslav Liška píše:
Když jsem podobné setkání v Třeboni absolvoval před šesti lety (tehdy se jej neurčený tehdejší i současný prezident jiné společnosti snažil svou laxností zhatit), ...

Vzhledem k tomu, že jediné společné foto pořídili na závěr jen Jára Liška a Míra Zacpal, musel jsem s naším milým pozdravem počkat až na dnešní den, kdy mi jedna ze společných fotografií dorazila.

Jak po hromadném focení prohlásila jedna (a také jediná) nejmenovaná vědecká kapacita z našeho středu:

cit.:"...pošlete tento snímek panu prezidentovi* od nás obojetníků..."

* - myšlen stejný prezident, jako v citaci Járy

Takovéto přání, v rámci dalšího utužování dobrých soudružských vztahů a "vymezení", samozřejmě není možno odepřít... :P :P :P

Obrázek

Řekl jsem si, že ještě doplním jména účastníků:

dolní řada zleva - Markétka Aubrechtová, mladá botanička, často testovaná Lubošem Adamcem a záludnými otázkami na druhy rostlin, zvláště potom nemasožravých, Ondra Sehnoutka - disponující "podvodní" technikou, jeho snímky by mě opravdu moc zajímaly, Jana Líbalová - donátor rumu, okurek, cukru a výherkyně knihy Stewarta McPhersona, kterou konečně obdržela, Šárka Foretníková - autorka a tvůrce "speciálních" květináčů (nová várka je skutečně podařená!!!) a iniciátorka a organizátorka dětských soutěží, autorka kreseb MR, Ema Johanidesová - permanentně veselá korektorka internetových stránek i časopisu, autorka kreseb, RNDr. Lubomír Adamec - naprosto skvělý hostitel a průvodce celou akcí, vědec světového formátu v oblasti vodních masožravých rostlin (tedy nejen jich)

horní řada zleva - Jára Liška, "správce" mapování lokalit a lékař výpravy; Míra Zacpal - australský světoběžník českého původu; Radek Panenka - vždy připravený a pohotový účastník z posádky silně obsazeného "libereckého vozu", jeho filmeček prchajícího Jardy a Míry dostal asi všechny; přítel Jany L. - bohužel jméno mi vypadlo; Vítek Chudoba - jeden ze zakladatelů Mikrosvěta; Vláďa Sedláček - prostějovský pěstitel a prodejce nejen masožravých rostlin; moje maličkost; David Erhard - který si konečně odpočinul od otcovských povinností; Vláďa Vrabec - entomolog výpravy; Kamil Pásek - méně známý účastník expedice :wink: ; Vašek Kmoníček - vždy s nadhledem, vždy připraven, vždy ochoten pomoci; Zdeněk Aksamit - vždy ochotný, znalý a pohotový, navíc rodný soused P. bohemica.

(bohužel na snímku nejsou již členové pražské části expedice z DejFova vozu - zbaběle ve čtyři opustili ostatní :P )

Naposledy upravil Radek Kastner dne pon kvě 11, 2009 12:56 pm, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 12:02 pm 

Achjo, vypadá to fakt skvěle, škoda že to nebylo o dva týdny později, jela bych taky :-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 1:44 pm 

Po delší době opět všechny zdravím. Jsem moc rád, že jste si se akce takhle bezvadně vydařila a všichni jste si ji užili.

Já jsem se zrovna nemohl zúčastnit, protože Stáňa měla se školou vícedenní kurz ve Fryštáku a tak jsem těch pár dní kojil místo Stáni. A taky jsme si to užili...

Obrázek

... jinak kdo neznáte toho nového človíčka, tak to je Bořivoj Srba, jinak též Bořík, bramBořík, nebo jen Brambůrek. Takže když mám občas větší prodlevy s komunikací, tak se na mě nezlobte. Dík.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 4:52 pm 

Obrázek

1/ ano, je to U. stygia (úhel 30 - 90°)

2/ myslím, že určovací znak "hentyoné" je mezi australiskou a vulgariskou - ale je možné, že mi utekl začátek

3/ neoháním se cizí výbavou; (vlastní) smrtičku, síťku a geologické kladívko s sebou nosím často, jsem prostě - ve vší skromnosti - renesanční člověk

4/ to že jsme jeli už ve čtyři nebylo ze zbabělosti; prostě bylo potřeba zapít malého Putze, navíc se Andrej vrátil z Maroka... no bylo toho tolik, že strejdovi Milanovi ujel poslední vlak do Horní Dolní a musel přespat u nás (myslím, že to bylo náročnější, než návštěva ještě dalších desíti lokalit)

Teď vážně,
bylo to moc fajn, všem organizátorům i účastníkům velikánské díky. Jen nevím, jestli jsme nenahodili laťku moc vysoko...

Cestou zpět, jsme se stavili ještě na dvou lokalitách a to u Vlkova a na Veselské pískovně. Vlkov, to je jedna z posledních asi tří lokalit koniklece jarního pravého (Pulsatilla vernalis vernalis). Našli jsme asi čtyři kytky, z nichž jedna byla odkvetlá (ostatní nekvetly asi vůbec). Stavy sice nic moc, ale ještě tam jsou.
Obrázek Obrázek Obrázek

Jestli to někdo znáte v pískovně u Veselí nad Lužnicí a nebyli jste tam v poslední době, tak se raději ani nedívejte. Ta lokalita směrem na Vlkov, kde byly rosnatky a bubliny (jižní) vypadá takto
Obrázek Obrázek

Celé je to asi o půl metru sníženo a srovnáno. Rosnatka ani jedna, bublinatka jedna (ty se asi rozrostou, to bych strach neměl).

Další lokalita, kde byly ty "pískové" rosnatky a třeba plavuňka zaplavovaná vypadá takto:
Obrázek Obrázek Obrázek

Pár rosnatek a plavuněk je po okrajích, protože buldozerista svoji práci očividně odfláknul. Tam se to snad rozroste.

Třetí lokalitka, která byla víc v lesíku a kde byly mimojiné ty obrovité rosnatky (až 12cm) vesele zarůstá náletem a rosnatek ubývá.

Tak to byla taková černá skvrna za jinak parádní akcí. Ještě jednou díky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 5:19 pm 
Moderátor

Tak to jsem zvědav, kdy se nějaký schopný buldozerista projede i pískovnou, kterou jsme navštívili my.

PS - DejFe sorry, při vší skromnosti jsem si myslel, že jsi se dělil o síťky s entomologem výpravy...

A Milanovi velká gratulace, jen ať ho proboha nepěstuje v chladném skleníku!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 5:34 pm 

:lol:
Citace:
A Milanovi velká gratulace, jen ať ho proboha nepěstuje v chladném skleníku!

To by mu ze synka mezi těmi masdevalkami a "draculami"...mohl vyrůst "Dracula".... :lol:
Také se připojuji ke gratulacím... :D Čím víc mladých botaniků, tím líp...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 11, 2009 6:00 pm 

Tohle toulání po Třeboňsku vám závidim, určitě to byl parádní výlet :) .

Připadá mi, že stejnou pískovou lokalitu jsem nedávno navštívil také

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 12, 2009 8:57 am 

Ahoj všem účastníkům Třeboň-2009 !!!
Konečně jsem se připojila a tak se také chci připojit k ostatním chvalozpěvům.A abych se neopakovala,podepisuji se pod slova Šárky.Bylo to krásné,utěšené setkání.Všem vám děkuji,že jste mě přátelsky vzali mezi sebe.Bylo mi s vámi fajn a jsem moc ráda,že jsem všechny co dojeli poznala osobně (líp se říká Ty vole,než Vy vole :D :D :D :lol: ).
Počasí nám přálo.Dnes je zima,poprchává a zataženo-nic moc.Za hostinské v Třeboni a jinde nemůžu,snad je někdo zastřelí! :evil: :twisted:
Takže ještě jednou díky za uskutečnění tohoto príma setkání !!!
Líby

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 12, 2009 9:49 am 

Také se připojuji s poděkováním našemu průvodci za skvěle naplánovanou akci a všem ostatním za skvělou atmosféru. Jen dodám něco málo k Červenému Blatu. Dle sdělení p. Adamce se tam již žádné masožravky nemají vyskytovat. Radkovi Panenkovi se podařilo jednu přeci objevit a nafotit :D :D :D a p. Adamec to okomentoval takto: "...rozdíl mezi žádnou a jednou je veliký...", a očividně byl rád že ji tam Radek našel. A já k tomu dodávám jen to kde je jedna, budou i další. Ahojky Zdenek.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 12, 2009 11:48 am 
Moderátor

Aksamit Zdenek píše:
Dle sdělení p. Adamce se tam již žádné masožravky nemají vyskytovat. Radkovi Panenkovi se podařilo jednu přeci objevit a nafotit :D :D :D a p. Adamec to okomentoval takto: "...rozdíl mezi žádnou a jednou je veliký...", a očividně byl rád že ji tam Radek našel. A já k tomu dodávám jen to kde je jedna, budou i další.

Tak to jsem rád, že v tom případě jsou informační tabule na naučné stezce pravdivé a doufám, že Radek se svým citem pro detail takto objeví masožravé rostliny třeba i na jiných "zaniklých" lokalitách. Bylo by to super!

Předmět příspěvku: Poděkování nejen za den 3.
PříspěvekNapsal: úte kvě 12, 2009 1:15 pm 

Jak jistě víte, rozhodla jsem se zůstat do neděle, a tak jsem mohla s Kamilem a Lubošem navštívit další čtyři masožravé lokality. Rozhodně jsem toho nelitovala, kromě "starých známých" mi byly odměnou kvetoucí P. vulgaris, a také D. anglica či U. bremii.

U. bremii - Buďte v klidu, přátelé, vypadá dost podobně jako ostatní, spolehlivě ji lze odlišit až v květu.
Obrázek

Tímto bych vám všem chtěla moc poděkovat za příjemný víkend, především děkuju Václavovi a Jardovi za svezení, Lubošovi za pohostinnost a průvodcovské služby, a hlavně Kamilovi, který mě nenechal na holičkách a dovezl mě až domů (jelikož moje autí na parkovišti nezvládlo třídenní odloučení).
Tak zas někdy na kytkách... E. :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 13, 2009 5:17 am 
Moderátor

Taktéž mé poděkování těm co přijeli. Díky za všechny ohlasy a super společnost! Po takto podařeném setkání máme motivaci o to větší, uspořádat něco podobného i příští rok.

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 13, 2009 10:28 am 
Moderátor

Myslím, že všichni zúčastnění se budou těšit stejně jako já na jakoukoli další akci, protože tahle byla opravdu super a laťku nastavila hodně vysoko.
Takže už aby tu bylo další setkání.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 13, 2009 11:51 am 
Moderátor

"...výzvy jsou pro to, aby se naplňovaly a překonávaly..."

To abychom tedy začali vymýšlet, s čím přijdeme příště...vyrazíme třeba hledat tu "× Belezianu"....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 13, 2009 5:14 pm 

:D Také už se těším na nějaké to příště.... :D ( hurá na tu "× Belezianu", nebo klidně i na Roraimu....) Ne, vážně, v takové společnosti super lidí vezmu za vděk i méně atraktivními cíli....Byla to taková malá dovolená... 8)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2009 5:11 am 

Myslím, že je zbytečné znovu chválit. Já jsem se, za svůj poměrně dlouhý život, něčeho tak příjemného ještě nezúčastnil.
A účastníci určitě souhlasí, že to není jenom odbornou náplní a programem. Osobní setkání s takovými lidmi je vždycky
zážitek a to tedy určitě byl.
Díky V.K. :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 11:24 am 

Zdravím,

tak jsem se konečně dostal napsat také pár slov. Myslím si také, že se akce povedla. Shrnu jen pár postřehu a dojmů:
Potěšilo mě, že pan Adamec je původem liberečák. Hned jak jsme dorazili na místo, se k nám hrnul zdravil se s námi a samozřejmě svůj původ nezapomněl zmínit. Čekal jsem, že bude alespoň o půl metru vyšší ale každému je zkrátka dána taková tělesná výška, jakou má. Ještě musím zmínit, že pan Adamec je skutečně odborník ve svém oboru a to velmi zapálený pro věc. O těch svých žabincích by dokázal vyprávět hodiny.

Obrázek Obrázek

Co se týče sbírky rostlin, je vskutku veliká, někdy pro laika až nudná.

Obrázek

Ale zaujala mě sbírka pampelišek

Obrázek

a jitrocelů (ty jsem si zapomněl vyfotit).
První den navečer jsme měli pochodové cvičení do 1,5 km. vzdálené restaurace, kde nás obsluhoval velmi příjemný a milý vrchní. Cestou do této restaurace neunikly mému zraku velké lány pampelišek.

Obrázek

Když jsem si to spojil s tím, co jsem viděl ve sbírce, říkal jsem si:,,Do prkýnka, co na těch pampeliškách objevili, že je tu pěstují ve velkém“.
Druhý den jsme najezdili 130 km. po lokalitách. Hned první lokalita mě fascinovala. Byla to původní lokalita s výskytem drosera intermedia. Člověk by to ale do ní vůbec neřekl. Vypadala jako zabahněná část paseky. Hned vedle byly pokácené stromy a hromady větví. Dalších několik lokalit už byly místa, kde nám pan Adamec ukazoval ty svoje bublinatky

Obrázek

a aldrovandky.

Obrázek

Když už jsme byli asi u pátého rybníka, pozornost některých začala postupně klesat a někteří se začali zajímat i o jiné věci. A tak si někteří hráli s rosničkou,

Obrázek

jiní s čolkama, někteří sledovali, jak se líhne vážka, jiní rvali rašeliník a jiní se jen tak kochali krajinou…Pan Adamec byl s námi trpělivý a vše nám ochotně ukazoval a vypravoval…
Předposlední lokalita byla Cepská pískovna a to bylo něco! Moc se mi tam líbilo. Rosnatky tam rostou na písku a dokonce i pod vodou.

Obrázek

Vznikla tam také společná foto ( dokonce mám videodokument o tom, jak toto foto vznikalo avšak ho sem neumím vložit – prosím poraďte)
No a poslední byla Červená blata, kde žádné rosnatky nerostou. Nerostou… jenom jedna.
Co říci závěrem? Tam na místě mi přišlo, že těch dojmů je až moc, ale tady doma některých věci nyní lituji. Mohl jsem z toho vytěžit víc. Mohl jsem navázat více vztahů a přátelství, kdybych nebyl tolik stydlivý. Mohl jsem se o bublinatkách a aldrovandce dozvědět víc, kdybych byl trochu víc zvídavý. Mohl jsem vědět, co jsem si to všechno vlastně nafotil, kdybych byl trochu více pečlivý jako někteří a měl notýsek a vše si tam poctivě zapisoval.

Tak to je tak asi vše, co jsem chtěl napsat.

Zahlédl jsem tu také zmínku o Drosera beleziana. Prosím vás, kdo tohle vymyslel Drosera beleziana v Čechách!!! Taková hloupost a nehoráznost! To si z nás chce někdo dělat legraci nebo co? Všichni přeci víme, že beleziana v Čechách neroste. U nás v Jizerkách roste maximálně anglica s obovátou ale beleziana?...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 7:18 pm 
Moderátor

Radek Panenka píše:
Zdravím,

1) Ale zaujala mě sbírka pampelišek a jitrocelů (ty jsem si zapomněl vyfotit).

2) Vznikla tam také společná foto ( dokonce mám videodokument o tom, jak toto foto vznikalo avšak ho sem neumím vložit – prosím poraďte)

3) Zahlédl jsem tu také zmínku o Drosera beleziana. Prosím vás, kdo tohle vymyslel Drosera beleziana v Čechách!!! Taková hloupost a nehoráznost! To si z nás chce někdo dělat legraci nebo co? Všichni přeci víme, že beleziana v Čechách neroste. U nás v Jizerkách roste maximálně anglica s obovátou ale beleziana?...

ad 1) Tak speciálně pro Radka jsem prohledal fotografie z Třeboně a přece jen nějaké jitrocele našel ... :P :P :P

Obrázek Obrázek

ad 2) Ten filmový dokument je skvělý? Nevím, jestli se dá vložit přímo do fóra, ale určitě bych ho zkusil vložit třeba na stránky CCPS (ono vidět sprintující Járu Lišku a Mirka Zacpala a to ještě tak, aby se vyhnuli masožravkám, tak to fakt stojí za to!!!), takže pokud by ho šlo poslat mailem....

ad 3) Skvělý námět na další dobrodružné putování na vámi loni navštívené lokality, to že se se tady × beleziana nenašla neznamená, že se tento husarský kousek třeba jednou nepodaří, no a v nejhorším případě se zjistí, že "...vyfukováním tabákového kouře do vody zlato nevzniká...ovšem někdo to vyzkoušet musí"
:P

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Obsah fóra » Info-Centrum » Společnosti pěstitelů masožravých rostlin

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina