Právě je úte zář 25, 2018 2:03 am

Obsah fóra » Info-Centrum » Výstavy, burzy, přednášky a setkání

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Letní odborné soustředění
PříspěvekNapsal: stř kvě 07, 2008 7:42 pm 
Registrován: čtv led 03, 2008 3:03 pm
Příspěvky: 235
Bydliště: Praha 3

/jelikož se Míra zrovna nachází někde v Německu, posílám jeho text a přání příjemného prodlouženého víkendu vám všem já/

Vážení přátelé,
realizační tým České společnosti pěstitelů masožravých rostlin přichází s nabídnou dalšího atraktivního programu určeného především pro své členy. Jedná se o letní odborné soustředění zaměřené na tématiku masožravých rostlin. Cílem této akce je rozšířit možnosti a obzory jak spolku, tak jeho členů, kteří jsou stavebními kameny společnosti.
Občas se může zdát, že kvalitní znalosti MR a profesionální výsledky při pěstování MR jsou vyhrazeny pouze příslušně vzdělaným odborníkům. Skutečnost je však taková, že pěstování MR, byť i na vysoké úrovni, zdaleka nedosahuje náročnosti a komplexity současných přírodních věd a proto se určitě nejedná o koníček vyhrazený pouze vědeckým pracovníkům a specializovaným pracovištím. To, co z některých pěstitelů dělá odborníky ve svém oboru, je trocha technického zázemí, pečlivost a především schopnost použít teoretické znalosti pro zvolení správných postupů a vytvoření ideálních pěstebních podmínek pro rostliny.
Přírodopisem prošel na základní škole každý, někteří z nás pokračovali i s biologií na střední škole, zdaleka ne vždy ale byla látka podávána takovou formou, aby si ji student zapamatoval nebo uměl dále aplikovat. Navíc do toho vstupuje i skutečnost, že většina z nás v době školní docházky nechápala proč si proboha pamatovat např. kolik má nohou hmyz a kolik mají nohou roztoči. Ale dnes, když pěstujeme masožravky, je to klíčová znalost ve chvíli, kdy nám na ně vlezou „nějaké brebery“ a my potřebujeme zvolit ten správný a účinný postřik…
Právě oživení a rozšíření znalostí z některých oblastí biologie (podané příjemnou formou) a hlavně jejich jasné směřování k tématice masožravých rostlin má být hlavní náplní teoretických přednášek na soustředění. V rámci soustředění jsou však také plánovány výlety do krásné přírody Národního parku České Švýcarsko a také exkurze na lokality MR, které jsou dostupné v nejbližším regionu. Kromě výuky si tedy účastníci příjemně užijí léto, pobyt v přírodě a budou moci navázat pevné osobní kontakty s dalšími pěstiteli.

Program soustředění:

Během týdenního soustředění je plánováno celkem 8 půldenních přednášek z biologie rostlin a souvisejících oborů. Dále jsou naplánovány celodenní terénní exkurze a v současné době se jedná ještě o dalším atraktivním programu, který bude upřesněn až ve chvíli kdy se podaří závazně domluvit. Ve večerních hodinách bude program na společné dohodě, bude možné zařadit i speciální promítání o MR.

V rámci soustředění si budeme povídat například o následujících tématech:

1) Jak vzniká rostlinný organismus po opylení květu a jak se vyvíjí rostlinné embryo ve zralé semeno. Dozvíte se tedy co je potřeba ohlídat při opylování květů, abyste byli úspěšní a získali co největší počet kvalitních klíčivých semen.
2) Dozvíte se jak se vyvíjí rostlina od založení semene do půdy až po dospělost, což Vám může pomoci při volbě správných postupů při výsevech a péči získané semenáče.
3) Jaké jsou vnější i vnitřní mechanismy,které způsobí, že rostlina vykvete. Díky jejich pochopení je možné rostliny snáze přimět ke kvetení a také kvetení načasovat tak, aby se nám setkali kýžení partneři pro sprašování.
4) Jaké pochody probíhají v řízku a které děje vedou k tomu, že kus stonku láčkovky zakoření a pokračuje v růstu, nebo jak se stane, že na odstřiženém listu rosnatky se vytvoří mladé rostlinky, které posléze zakoření. Díky znalosti těchto dějů můžete zakořeňování urychlit a vyvarovat se chyb, které vedou k úhynu řízků.
5) Povíme si více o anatomii rostlinného těla, což je také podstatné pro řízkování – aby člověk věděl jak správně řízky z mateřské rostliny odebírat tak aby nebyla poškozena původní rostlina a řízky měly co nejvyšší šanci se ujmout a vytvořit co nejsilnější kořenový bal.
6) Máte zmatek v tom, co je druh, poddruh, varieta, forma a klon? Víte jaký je smysl těchto pojmů a jednotek? Povíme si o principech taxonomického členění rostlin, vysvětlíme jak se rostliny člení do rodů, čeledí a vyšších jednotek. Díky těmto znalostem se budete moc lépe orientovat v literatuře, ale také lépe udržovat pořádek ve vlastní sbírce a dodržovat standardy tak, aby i další pěstitelé podle seznamu přesně věděli, co ve sbírce máte.
7) Povíme si také o principech dědičnosti. Dozvíte se jak vytvořit skutečně pěkného křížence na vlastním okně. Znalost dědičnosti je však potřeba i v případě, že množíte botanické druhy a přejete si aby Vámi získané potomstvo bylo co nejvíce životaschopné a případně použitelné pro obnovu ztracených přírodních populací.
8 ) Genetika má dnes velký význam pro již zmíněnou taxonomii a povíme si, jak se v posledních dvaceti letech tyto vědní obory propojily a co nového to přineslo v poznání masožravých rostlin.
9) Jedna z větších přednášek bude samozřejmě věnována ekologii. V ní se dozvíte, jaké přírodní podmínky vedou ke vzniku rašelinišť, proč jsou mokřady důležité pro krajinu a co je klíčové pro ochranu druhů, které zde rostou. Vysvětlíme si, proč je pro rosnatky nebezpečnější bio-zemědělec hospodařící v sousedství rašeliniště než babka kořenářka, která sesbírá rostlinky na čaj.
10) Povíme si o technikách tkáňových kultur. Podmínky soustředění nám nedovolí si tyto metody prakticky ozkoušet, ale dozvíte se alespoň základní principy, klíčové podmínky a také úskalí, které pěstování rostlin in-vitro přináší.

Zároveň bude na soustředění dostatek prostoru k řešení dalších zajímavých témat a především, odborníci ochotní zodpovědět všechny dotazy budou stále po ruce :wink:

Soustředení je přednostně určeno pro členy CCPS (plus případné rodinné příslušníky) starší 15 let. V případě nízké účasti může být kapacita doplněna i zájemci z řad členů společnosti Darwiniana.

Termín konání akce: 9.-16.7. 2008
Cena soustředění zatím není přesně stanovena, jelikož probíhají přípravy a kalkulace a není znám orientační počet účastníků. Bude se však každopádně pohybovat mezi 2000 - 3000 Kč (záleží zejm. na počtu účastníků). Tato částka bude zahrnovat ubytování a stravu 4 x denně (snídaně, oběd, svačina, večeře). Dále bude z těchto peněz uhrazen pobyt odborného botanika a zdravotníka, kteří práci na tomto soustředění odvedou jinak zdarma. Prostředky budou využity k nákupu zdravotního a jiného drobného materiálu, který by na oficiální akci pro mládež měl být k dispozici.
Uvedená částka nezahrnuje nákup vlastních nápojů v restauracích a samoobsluhách během výletů. V ceně také není cestovné na lokality a na místo soustředění. Na tyto účely je třeba mít s sebou kapesné ve výši přibližně 1000 Kč. Se zájemci se domluvíme na společném odjezdu do Krásné Lípy vlakem z Prahy, což cestovné výrazně sníží. Stejně tak se budeme v Severních Čechách pohybovat především vlakem na hromadnou jízdenku, což vychází velmi levně.
Ubytování bude zajištěno v obci Krásná Lípa na terénní základně „Buk", kterou spravuje a nově zrekonstruovala regionální pobočka ČSOP Tilia. Právě této organizaci vděčíme za zázemí, které nám bude k dispozici.
Pokud Vás nastíněný program zaujal a máte v druhém červencovém týdnu ještě volno, pak neváhejte a předběžně se přihlaste na mail srba@sarracenia.cz . Podrobnější informace vč. finální závazné přihlášky budou zveřejněny mezi 15. a 20. květnem.
Zároveň uvítáme jakékoli připomínky či náměty a rádi zodpovíme veškeré dotazy týkající se plánované akce.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 08, 2008 9:25 am 
Registrován: pon led 07, 2008 4:11 pm
Příspěvky: 273
Bydliště: Liberec

Zdravím,
zcela určitě se z rodiných důvodů nezůčastním ale témata přednášek mi přijdou jako velmi, velmi zajímavé a určitě bych uvítal, kdyby se časem objevily na stránkách CCPS aby byly přístupné i těm, co se soustředění nemohly účastnit.
R.P.


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte kvě 13, 2008 2:59 pm 
Registrován: čtv led 03, 2008 3:03 pm
Příspěvky: 235
Bydliště: Praha 3

Dobrý den, pane Panenko,

bohužel Vás asi zklamu. Je mi jasné, že letošního soustředění se nebude moci řada potenciálních zájemců zúčastnit, protože bylo vyhlášeno pozdě a řada z nás už má plány na léto rozvržené. Pokud se akce zdaří, pak bude snaha opakovat ji v příštím roce ve větším rozsahu a za stejné, nebo možná i o něco nižší peníze. Vzhledem k tomu, že CCPS je stále ve svých počátcích a řada věcí není tak zavedených jako jinde, neprobíhaly přípravy v optimálním časovém horizontu a v příštích letech to snad bude lepší.
Důvody proč nebude soustředění k dispozici on-line na webu CCPS jsou několikeré, a jsou snad dobré a pochopitelné.

1) Ke studiu disciplín, které budou na soustředění prezentovány jsou k dispozici obecně dostupné knihy a další publikace. Připravili je autoři renomovaní v daných oborech a jejich sepsání věnovali často i mnoho let. Je proto zbytečné vytvářet další prameny, protože by to zabralo velmi mnoho času a stejně by se zdaleka nevyrovnaly pramenům původním. Pokud tedy chcete studovat ekologii, dynamiku mokřadů, rostlinnou fyziologii, genetiku, biologii rostlinné buňky, mohu doporučit příslušné učebnice, které považuji za nejlepší a nejsrozumitelnější.

2) Soustředění jakožto výukový kurz je postavené především na osobní interakci účastníků.
a. Jak rozlišovat jednotlivé skupiny bezobratlých – jak určovat škůdce na vlastních rostlinách účastníkům pohodlně a zároveň velmi názorně ukážu v terénu v lese a na louce. Mnohem hůř přes internet. K tomuto účelu jsou příslušné klíče dostupné v knihovnách.
b. Očekávám velmi výrazné rozdíly ve vstupních znalostech účastníků, jelikož předpokládám značný věkový rozsah a také velké rozdíly mezi těmi kdo se přírodou zabývají dlouhodobě a těmi které k přírodě přivedlo až pěstování MR. To na mě bude klást velké nároky abych připravil program tak, aby byl srozumitelný a zajímavý pro všechny. Zhostím se toho rád, bude to však postavené především na tom, že v rámci přednášek si budeme vysvětlovat to jaké pochody v rostlinách probíhají také formou diskuse a každý se bude moci zeptat na detail, kterému v danou chvíli nerozumí.
c. Pro účely přednášek samozřejmě připravím nějaká promítání – prezentace, které by mohly být k dispozici. Děláme to i v rámci přednášek na PřF UK pro naše studenty. Poslouží jim to jako doplněk k zápiskům při přípravě na zkoušku. Nicméně bez vlastního výkladu přednášejícího mají tyto materiály jen zlomkovou výpovědní hodnotu, zejména z důvodů uvedených výše.
d. Posledním důvodem proč nepovažuji za smysluplné investovat energii tímto směrem je skutečnost, že věřím v opakování této akce.

3) Z výše uvedených důvodů považuji živý výklad (a tedy i týdenní soustředění) za nejefektivnější způsob předání informací jak pro přednášejícího, tak po posluchače. Příprava není tak náročná a osobní kontakt do značné míry zaručí pochopení informací od lektora ale zároveň přednášející může přímo reagovat na požadavky a dotazy posluchačů. Z tohoto důvodu jsem zavedl také on-line konzultace na svém webu formou ICQ. Tím však řeším pouze dílčí pěstitelské problémy. Širší rozhled v problematice, který bych rád během soustředění účastníkům předal však on-line předat nelze. Věřím že to pochopíte.


V těchto dnech stále pracuji na dolaďování jednotlivých detailů. Jedna z věcí, kterou již dnes mohu dát k dispozici je odkaz na stránky na stránky ČSOP Tilia, přes které se dostanete i k obrázkům terénní základny kde budeme bydlet, zde pořádaným akcím a okolí ve kterém se budeme pohybovat.

http://www.csoptilia.unas.cz/

V zájmu příprav bych chtěl poprosit všechny případné zájemce, aby se mi předběžně ozvali na e-mail a případně mi napsali zda s sebou nevezmou partnera apod. Abych mohl sestavit přesnou kalkulaci ceny. Při počtu 7 účastníků bude cena asi 3000Kč, zatímco při počtu 17 účastníků pouze přibližně 2300Kč…


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 12:03 pm 
Administrátor
Registrován: čtv pro 20, 2007 8:18 pm
Příspěvky: 446

Zdravím Mirku,
Chtěl bych se zeptat, jestli se akce koná a jestli je možný abych se na akci zastavil jen na 3 dny třeba ? Dá se tam dodatečně domluvit ubytování ?


Miloš

_________________
Milos Sula


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 3:53 pm 
Registrován: úte dub 15, 2008 6:15 pm
Příspěvky: 30

Miloši,
prosím směřuj dotazy na Mírův mail... na fóru se nevyskytuje nijak systematicky.
Jinak soustředění se modifikovalo, přesunulo do Prahy a jedná se o změně termínu, čili to skutečně řeš přímým (nejlépe telefounickým) kontaktem s Mírou. V Lípě bys nás nenašel 8)


Offline
 Profil  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon črc 07, 2008 4:28 pm 
Registrován: čtv led 03, 2008 3:03 pm
Příspěvky: 235
Bydliště: Praha 3

Ano, mohu potrvdit Stánina slova. (Miloš mě tu asi "viděl", tak napsal dotaz sem, ale jinak mi všichni skutečně piště na mail, SZ nečtu, fórum navštěvuji občas). K dotazu...

V posledních týdnech ve volném čase neřeším skoro nic jiného než "soustředění". Vzhledem k tomu, že se řada okolností vyvinula pro tento projekt nepříznivě, vyjednal jsem zázemí na fakultě a přesunul jsem kurz do Prahy. (Obsáhlejší komentář k tomuto budu mít na nejbližší VH) Na úkor turistiky a pobytu na čerstvém vzduchu budou zařazeny ukázky tkáňových kultur, základní optické i fluorescenční mikroskopie, příprava nativních i trvalých preparátů, řezání vzorků na ručním i stolním mikrotomu... Jinak základní program vč. dvou exkurzí na lokality MR bude zachován. Propozice k "Novému pokusu" vydám pravděpodobně příští týden.


Offline
 Profil  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Obsah fóra » Info-Centrum » Výstavy, burzy, přednášky a setkání

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


 Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 
cron