Právě je úte lis 13, 2018 4:53 pm

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Obecná témata k jednotlivým druhům a rodům

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: identifikace láčkovky
PříspěvekNapsal: stř kvě 20, 2009 6:12 pm 

Zdravím,
prosím o pomoc při identifikaci této láčkovky:

Obrázek Obrázek

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 20, 2009 7:06 pm 

Kříženec N.alata s N.ventricosa... tedy ventrata. Kolikrát je v tom alata a kolikrát ventricosa těžko říct... :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř kvě 20, 2009 7:28 pm 

valim oči,protože jsem ji koupil jako N.reinwardtiana od zkušeného pěstitele.
Jak se podobným nákupům vyhnout?Už se nedá jen tak někomu věřit?

Předmět příspěvku: !
PříspěvekNapsal: stř kvě 20, 2009 7:44 pm 

Tak to vidíš jaký jsou dnes lidi, ale zase nesmíš ho obviňovat bez nějaký důkazů.Třeba to byl omyl,no a taky musíš vědět že to je určitě zkušený pěstitel, je to skoro podobné jako ve sportě, Beckham má tak čtyři pětiny peněz z reklam :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 11:27 am 

Omlouvám se,ale zapoměl jsem dodat,že tuto rostlinu nenabízel nikdo z členů CCPS. (aby na někoho nepadl špatný stín)
Využil jsem nabídky na fóru D a teď už vím,že řeči ( prý pomluvy ) o zmatcích,záměnách či neurčitostech mají z čoho vycházet.
Dostal jsem vysvětlení proč mám místo N.reinwardtiana výše zmíněného křížence,kterého může i někdo jiný pěstovat pod jiným názvem.(půjde ale asi o členy D)

David

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 11:54 am 

Jestli se nepletu, máte kytku ode mne, že. Tady se hodí poznámka "zločinec se vrací na místo činu"... 8)
Pokud to je opravdu kytka ode mě, tak jsem ji prodával jako N.reinwardtiana právě proto, že se původní majitel dušoval, že je to právě ona. Jako důkaz (který jsem žádal!) mi přinesl dvě již suché láčky z "této rostliny", na kterých byly dvě oka charakteristické právě pro tentu druh. Kytku jsem měl rok a půl a za tu dobu mi neudělala ani jednu láčku a pak jsem ji z nedostatku místa, jako mnoho dalších rostlin dal pryč. V nabídce na fóru "D" ale nebyla, nabídl jsem Vám ji proto, že první balík rosnatek, které jste si ode mě objednal, Vám údajně neodrazil (což se u České pošty státá může), a tak jsem Vám napsal nabídku jako nápravu.
Kdybych věděl, že je to zase tenhle plevel, tak by to letělo na kompost, to říkám otevřeně (vloni jsem takhle vyhodil asi 25 řízků ventrat)...
Tím pádem je to omyl jako prase :oops: a musím se k tomu přiznat.
Horší je, že na původního majitele již nemám kontakt a tak mu to nemůžu omlátit o hlavu.
Takže: nebyla to žádná podloudnost, žádný zmatek, ani nejsem člen "D". Byla to jen prachobyčejná záměna od původního majitele, od kterého jsem měl objednanou právě reinwardtianu...

Zde na fóru mám svoji nabídku (pro případné rejpaly: je naprosto přesná), takže DAVIDe: vyberte si a napiště mi SZ. Pošlu Vám to jako satisfakci (opět).

Honza

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 4:25 pm 

:D :wink: To je život....trapasy se stávají ...Hlavně že se lidi umí normálně domluvit. 8)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv kvě 21, 2009 9:57 pm 

Smekám, Honzo, před Vámi, že jste se takhle přiznal. I když na tomto fóru by mě spíš překvapil opak. Ony ty kytky jsou si docela podobné a zvláště, když jsou mladé, tak aby se v nich čert vyznal. Tak hodně úspěchů v hledání pravé reinwardtiany. Já ji mám ze Zeleného údolí, tak jen doufám, že je to skutečně ona. Zatím mi ty dvě charakteristické tečky nedělá, ale jak jsme měli možnost slyšet tuším vloni v BZ v Tróji, tak ty dvě tečky rozhodně nejsou u této kytky pravidlem. Tak se nechám překvapit.

Vít Chudoba

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte čer 09, 2009 9:13 pm 

Ahoj Davide,

měl jsem k tvému příspěvku komentář hned jak jsi ho vložil, ale v těch dnech jsem tu půhodinu na jeho psaní neměl. Ale teď jsem si ji našel, tak přispěju se svojí trochou do mlýna.

Vůbec se nediv! Před dvaceti lety byl problém koupit kytku, dnes je problém koupit kytku aby to skutečně byla ona. A platí to podle mých zkušeností ve všech skupinách. U nás je podle mě tato skutečnost podpořena tím, že se v naší malé zemi pokouší prodávat MR skoro každý. Ať mě zkušenější opraví, ale mám pocit, že z celé Evropy je největší koncentrace profesionálních a poloprofesionálních dodavatelů v ČR a v Německu. (V přepočtu na množství lidí a pěstitelů více než třeba v Holandsku, Francii, Anglii...) Navíc tím, že narozdíl od Němců český zákazník kouká především na cenu, tak je konkurenční cenové soupeření dohnané na maximální únosnou mez.

K čemu to vede? Ti kteří se snaží kytky nabízet se je snaží nabízet za co nejnižší ceny? Jak toho třeba u láčkovek dosáhnout? Nakoupit je ve velkém od BE, nakoupit co nejmenší exempláře, vyprdnout se na jejich aklimatizaci z tropických podmínek na naše a nepěstovat je dlouho pro ověření druhové pravosti. A proč to takhle dělat?

No protože český zákazník sedne k netu, vyhledná si třeba Nepenthes reinwardtiana, najde si nejlevnější nabídku, zaklikne a zbytek neřeší. Takže "na koni" jsou ti kteří to udělají jak jsem popsal výše. Zatímco prodejce hračička, který by nakoupil silnější kytky, ještě by je třeba rok pěstoval, aby si zvykly na naše podmínky a zesílily jim kořeny (kytky z tropů mívají ubohé kořeny), musel by jim jednu zimu topit a nakonec by zjistil, že třeba část z nakoupených kytek jsou nějaké přírodní míchaniny s něčím dalším... Ano, bude mít nakonec pro své zákazníky silné a dobře určené rostliny, ale jak bude úspěšný, když za ně bude chtít třeba dvojnásobek?

U těch láčkovek je ještě to specifikum, že libovější druhy umí pěstovat jen málo kdo do takové podoby, aby bylo opravdu vidět co je to za druh. Byl jsem kdysi na návštěvě (2x) u člena "jednotného realizačního týmu" "D", který se láčkovkám hodně věnoval a na okně měl podle mě vyskládaných několik desítek tisíc korun. Možná je to ten samý jedinec, kterého zmiňuje Honza Cvrček. Jenže jeho rostliny byly to, čemu já říkám štítkovky = láčkovky na nichž je největší součástí štítek s honosným názvem. Zkrátka minimálně polovina rostlin mohla být naprosto cokoliv (třeba mrňavé odnožky z ventraty z Baumaxu) a nikdo by to nepoznal. Takže pokud se prodávají takto mrňavé láčkovky (?), tak je jejich prodejce ještě relativně krytý tím, že málo komu to vyroste do takového stavu, aby pak třeba zjistil, že je to jiný druh.

Já třeba pěstuju láčkovky jen okrajově, ale i ve špirlicích je to podobné. Vedou neurčení oříšci z OBI, nebo béčkový salát za pár šupů a ty nejkvalitnější kytky, které v mé sbírce vzniknou jdou zpravidla do zahraničí (zejména GB, It, Be). A to i přesto, že většině našich pěstitelů nabízím 20% slevu (cizinci zpravidla nejsou členy ani "D", ani CCPS). Teď třeba o víkendu jsem přesázel asi 100 semenáčů S. flava var. rubricorpora a cca 400 semenáčů S. flava var. atropurpurea. Ano, mohl bych je hned dát do nabídky á 20Kč, nebo 30Kč, a byl bych děsnej "King", jenže... Přesto že to byly semínka z mých výběrových klonů, tak vím, že v rubricorporách budou cca 25% rugelii a balast ve výsevu S. f. atropurpurea bube možná skoro celá polovina. Viz to co jsem psal do časopisu CCPS vloni napodzim o variablitě S. flava. Takže se s tím budu teď dva roky piplat, mezi tím už tyto kytky bude mít každý (kvalita?) a já si svoje kytky budu moci nasolit a nebo s pravděpodobnmostí hraničící s jistotou je prodávat jako běžné červené hybridy do květinářství. Ale je to pro mě přijatelnější varianta, než abych tento nepříliš zaručený materiál emitoval s velkou slávou už teď.

A co si z toho odnést? Nepodléhejte štvavým tendencím, které se snaží obvinit všechny prodejce ze ziskuchtivosti. Naopak si važte práce těch dodavatelů, kteří se snaží o určitý standard v péči o rostliny a o zákazníka. Možná je to z mé strany pochlebování sobě a mě podobným ale myslím si, že solidní dodavatelé mohou být koníčkářům neljepšími partnery a naopak.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte čer 09, 2009 10:19 pm 
Moderátor

Mirek Srba píše:
A co si z toho odnést? Nepodléhejte štvavým tendencím, které se snaží obvinit všechny prodejce ze ziskuchtivosti. Naopak si važte práce těch dodavatelů, kteří se snaží o určitý standard v péči o rostliny a o zákazníka. Možná je to z mé strany pochlebování sobě a mě podobným ale myslím si, že solidní dodavatelé mohou být koníčkářům neljepšími partnery a naopak.

Tady musím s Mirkem souhlasit a držím se toho, vždy to bylo ku prospěchu a hlavně pro potěchu duše i oka...
:P

PS - ...těch štváčů naštěstí tolik není...
:wink:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2009 6:43 am 

Zdravím všechny
Ahoj Míro
Omlouvám se,vůbec neměl padnout stín pochybností na nákup či prodej z řad pěstitelů.
Znova omluva za nemístnou a hloupou :oops: poznámku o Dar.
Naopak,dvě třetiny našich rostlin pochází z nákupu přes internet,ať už od pěstitelů,nebo Zel.ú. a pod.---a s úspěchem.
S panem Cvrčkem jsem se již domluvil přes SZ.
:? na rovinu?
Já(špatná nálada) :x ,DOMA---ty kytko,ty jedna --- fórum---rejpnu si-a znovu--------sedl jsem na zadek :shock: ,když se pan Cvrček
sám ozval a vysvětlil vše.
Už nenutim láčkovku být reinwardtianou,ale z vděčností pěstujeme Ventrátu.
Pro mně---buď trpělivý,více se rozhlížej a neukazuj hned prstem kolem sebe :oops:
Pro ostatní---teď prstem ukázat můžete 8)
Pro všechny---co pěstují masožravky a nepoužívaj prsty :D :lol: :P
David

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2009 7:19 am 
Administrátor

Souhlas s Mirkem,
příkladem může být i Wistuba. Já jsem měl třeba to štěstí, že jsem zakoupil H.sarracenioides, která je opravdu nejspíše H.sarracenioides a ne kříženec jak ho nakoupili mnozí ostatní. To samé platí i o láčkovkách. Dlouhou dobu prodával některé druhy např. N.pilosa ikdyž již bylo známo, že to je N.chaniana a ne původní N.pilosa.Je to dáno tím, že v přírodě nasbírá pár kilo semen , udělá výsevy a pak je prodává, bez toho aniž by se přesvědčil, zda to není náhodou kříženec.Myslím, že doteď má určité nesrovnalosti v Heliamforách.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2009 7:39 am 

Neboj Davide, jak vidíš, na nikoho jsem ve zlém prstem konkrétně neukázal a pokud mohu na někoho ukázat prstem, tak v dobrém a to je Kamil Pásek, jehož MR ZÚ distribuuje. Ačkoliv jsme spolu měli dřív jiné tahanice, tak musím uznat, že za cca 15 let měl Kamil vždy v porovnání s jinými největší podíl dobře popsaných kytek. To spíš jiní "agenti", kteří se s dobrým úmyslem "zničím Páska" snažili jít v jeho stopách byli v tomto na štýru...

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Obecná témata k jednotlivým druhům a rodům

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina