Právě je sob říj 21, 2017 9:39 am

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Obecná témata k jednotlivým druhům a rodům

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Drosáčův rok
PříspěvekNapsal: pon pro 12, 2011 8:41 pm 

Drosáče jsem vyséval 28.2.2011

27.3.2011 výsev vypadal takto
Obrázek

Obrázek

v květnu jsem dal kytky ven, z toho mi foto bohužel chybí. Dvojité květináče jsem jaksi přes jiné povinnosti nestihl vytvořit, ale drosáčům to ani nevadilo a 28.9.2011 vypadaly drosáče takto:
Obrázek

Obrázek

Občas se v literatuře uvádí, že drosáče nesnášejí, když v jejich těsné blízkosti roste jiný exemplář.
Obrázek

Obrázek
Největší rostliny měly průměr přes 60cm!!!
Dvě rostliny dokonce ještě letos vytvořily první květní pupeny, zhruba půl roku po vyklíčení 4.10.2011
Obrázek

23.10.2011
Obrázek

Obrázek

14.11.2011 přišel větší mrazík (již několikátý) a rostliny vypadají stále v pohodě
Obrázek

Sotva jinovatka roztála, drosáče opět našponovaly své lepkavé pasti (to jsem ale jaksi zapomněl zadokumentovat)
Obrázek

17.11.2011 jsem nechal venku jeden pokusný květináč
Obrázek
který šel začátkem prosince do zimní zahrady, protože byl substrát téměř pernamentně zmrzlý a přes den nestihnul rozmrznout, začala rostlina vadnout nedostatkěm vody. Rostliny zatím přežily mrazy bez poškození všechny, uvidíme jak přežijou do jara.

Předmět příspěvku: Re: Drosáčův rok
PříspěvekNapsal: pon pro 12, 2011 10:42 pm 
Moderátor

No konečně jsi se zase vynořil z temnot. Je vidět, že se opravdu není potřeba s kytkama nějak výrazně mazlit. Je to pěkný pohled na takový les!!!
:shock:

http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2011 8:41 pm 
Moderátor

Plantážníku! :surprise:

www.masozraverostliny.org
CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin -
ta správná volba pro opravdové pěstitele a milovníky masožravých rostlin.

www.masozravky.com - osobní stránky

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2011 10:41 pm 

Krásný pokoukáníčko:) mužu se zeptat jaký používáte substrát? a ty vysoký podmisky v létě jsou plný vody až po okraj?

moc díky za odpověď

PříspěvekNapsal: stř úno 01, 2012 9:18 pm 

Miroslav Stulík píše:
Krásný pokoukáníčko:) mužu se zeptat jaký používáte substrát? a ty vysoký podmisky v létě jsou plný vody až po okraj?

moc díky za odpověď

Rasehlina (jak jsem pozdeji zjistil, ne moc kvalitni) a stavebni kremicity pisek v pomeru jaksi od oka. Do tech misek jsem zaleval a pres horke dny to bylo schopno cele vyschnout. Jinak tam moc neprselo, protože to bylo kryte presahem strechy. Ale kdyz vyjimecne prselo od jihu, tak se misky naplnily do plna a pak jsem je vyleval.

PříspěvekNapsal: sob úno 18, 2012 2:26 pm 

Ty jsou krásné! Moje drosáče nepřežily příchod syna :(
Do té doby se jim vedlo bezvadně.... Teď mám šanci na druhý pokus :-)

PříspěvekNapsal: sob úno 18, 2012 2:54 pm 
Moderátor

To vůbec nevadí, syn je větší radost, třeba to na podruhé vyjde i s těmi drosáči...
No a Honza je drosomil :mrgreen: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pát bře 02, 2012 8:54 am 

Zdravím,
vypadá to že jaro už konečně klepe na dveře:) tak se chci zeptat jak to dopadlo s Vašima drosáčema přes zimu? já mám úmrtnost 50% :( teploty min -1°C vlhkost cca 50-75% což si myslím by měl rosnolist normálně zvládnout. ale nezvládá. snad ještě příště zkusím přidat ventilátor aby rostlinky pořád trochu profukoval větřík.

Naposledy upravil Miroslav Stulík dne pon bře 05, 2012 7:05 pm, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pát bře 02, 2012 12:53 pm 

Je celkem normální že nějaké rostlinky přes zimu odejdou ale 50% úmrtnost je dost veliká.Podle mého máš velikou vzdušnou vlhkost a snízkou teplotou potom dochází k rozvoji houbových onemocnění a nato k úhynu rostlin.Substrát je dobré přes zimu nechat jen lehce vlhký.

PříspěvekNapsal: pon bře 05, 2012 7:08 pm 

měl jsem je venku ve skleníku. nevím jak bych měl srážet vlhkost ve skleníku ještě víc. máte někdo nějaký tip?

jinak je zajímavé, že mi uhnil drosáč uprostřed květníku ale okolo ve stejném květníku, my další 2 normálně přezimovaly . holt záhady se dějí:(

PříspěvekNapsal: stř čer 20, 2012 8:01 pm 

Letos jsem pěstování drosáčů pojal trochu jinak a posunul jej ještě o kousek dál, respektive blíž tomu (zálěží na úhlu pohledu), jak drosáče rostou v přírodě.

Tady si postavil někdo barák přímo na lokalitě a takto mu rostou drosáče u baráku v Portugalsku:

Obrázek
(na fotce drosáče sice nejsou vidět, ale opravdu tam rostou)

Já na to šel od lesa trochu jinak, přesně naopak, a zasadil jsem si drosáče u baráku a tady je první výsledek. Takto rostou drosáče u nás:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Do Portugalska to je trochu z ruky, tak jsem si udělal takové malé Portugalsko doma. Zatím je to testovací ploška, časem možná bude i nějaké to vřesoviště.

Obrázek

Obrázek

Ještě je hodně co dohánět, aby to vypadalo jako na předchozích fotkách, kde je vidět, jak drosáče rostou ve vřesovišti v areálu blázince v portugalském Portu. Pokud bych si měl jednou vybrat, ve kterém blázinci skončit, tak bych si vybral tento. Škoda, že už ho zrušili.

Pro inspiraci ještě dvě fotky z nejsevernější dnes známé populace.

Obrázek

Obrázek

Rostliny u nás mám venku od konce března a myslím, že by tam takto mohly zůstat minimálně do konce listopadu, pokud počasí dovolí, tak i do začátku prosince.

Pokud už někdo máte více zkušeností s nějakým vřesovištěm s drosáči, tak sem s fotkami a zkušenostmi.

Drosáčům zdar!

PříspěvekNapsal: pon říj 29, 2012 3:31 pm 

28.7.2012

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

13.10.2012
Obrázek

Obrázek

Obrázek

14.10.2012
Obrázek

a dnes 29.10.2012
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon pro 17, 2012 5:56 pm 

25.11.2012

Obrázek

9.12.2012

původně jsem je chtěl vykopat, ale nestihl jsem to. Nejdříve zamrzly v zemi a pak je zasypal sníh, tak jsem je nechal svému osudu.

Obrázek Obrázek

mezi tím nám tu tři noci pěkně přituhlo. První noc bylo k -20°C a druhou -17°C pak ještě -14°C (nevím, kolik bylo pod sněhem), pak už mrazy byly mírnější a tady je výsledek, když během víkendu rychle stál sníh:

16.12.2012

Obrázek Obrázek

Jsou sice trochu slehlé po sněhu, ale výsledek mě mile překvapil. Jen dva vrcholy to nedaly. Dnes už nové lístky pěkně zase směřovaly vzhůru, takže je vidět, že rostliny to zdaleka nevzdávají. Uvidíme, jak jim bude dále přát počasí.

Radku, jak jsou na to tvoje drosáče venku? A jaké byly podmínky u tebe?

PříspěvekNapsal: stř pro 19, 2012 2:36 pm 
Moderátor

Ahoj Honzo.
Já teď nějakou dobu nedokumentoval, takže nemám fotky, když byly zapadané sněhem. :wink:
Ale ca před 14 dny tady bylo ca pět dní kolem -15 °C v noci a kolem -7/-9 °C přes den, předtím a potom mrazy o něco mírnější, minulý víkend vystoupily teploty +- k nule a tento týden je všude v republice asi tak těch +3 °C. Jak píšeš, nevím, kolik bylo při největších mrazech pod sněhem, nicméně i za největších mrazů koukaly konce listů nad sníh, takže to chytly naplno, ale moc to na nich není vidět - ovšem do konce zimy je ještě dlouhá doba...v každém případě mě zatím překvapily...

Jak víš, rostliny jsem měl na skalce jen dvě, zatím to obě dávají, mám je vlastně až blíž k vrcholu skalky a abych pravdu řekl, tím že jsem jen rozhodil semena a neprostřihoval takovou tu látku proti plevelům, tak se budu muset podívat, jak to vlastně rostliny řeší s kořeny, jestli dokázaly prorůst, nebo se jen plazí pod štěrkem po té látce. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No a vzhledem k tomu, že jsi mě dotazem vyprovokoval, vyběhl jsem ven je nafotit, takže foto staré tak půl hodiny (19.12.2012).

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: pon pro 24, 2012 9:54 am 

Ahoj Radku,

díky za dobré zprávy o tvých venkovních drosáčích.

U nás teď byly nějaké holomrazy k -10°C. Drosáče byly na kost zmrzlé, stačilo do nich jen cvrnknout... Drosáčům omrzly jen konečky listů, ale středy zůstaly nepoškozené. Pokud počasí vydrží, dožijou se drosáče dalšího roku :lol: Navíc předpověď teplého počasí dává šanci i na nějaký růst.

Teď jsem je byl zkontrolovat, teda bez foťáku a zjistil, že dva vrcholy dokonce nasazují na květ. Ale pochybuju, že z toho něco bude.

PříspěvekNapsal: pon pro 24, 2012 8:08 pm 

Tie drosophylly su fakt nádherné, gratulujem.

PříspěvekNapsal: ned led 10, 2016 2:24 pm 

Dnes při kontrole kaktusové skalky jsem zjistil, že semenáče drosáčů, co spontáně vyklíčily na podzim ve skalce mezi kaktusy, přežily více než týden trvající holomrazy, kdy teplota v noci byla dvakrát po sobě na -16°C a jednou -17°C (ve 2m), při zemi (kde jsou ty semenáče) to padalo pod -20°C. Týden ani přes den nevystoupila teplota nad nulu. Semenáčky mají omrzlé jen konce listů, jinak jsou úplně v pohodě. Třetí den už je nad nulou a to už by šlo poznat, že jsou rostliny mrtvé. Jedná se o rostliny z výše zmiňované horské populace. Nemám teď srovnávací skupinu z jiné populace (aby se mi to v létě nekřížilo), ale dřívější pokusy ukazovaly, že rostliny z jinych populací takové mrazy už nedávaly.
Je ještě předčasné jásat, zima ještě neskončila, ale dává to hodně velkou naději, že tyto drosáče budou schopny dávat venku naší zimu alespoň v některých teplejších letech, které jsou v poslední době stále častější. Pěstovat u nás drosáč jako trvalku ve skalce, to by byla pecka :!:

PříspěvekNapsal: sob led 16, 2016 8:52 pm 

Kdyby to daly... to by byla vážně pecka... zamluvila bych si semínka této populace a zkusila to u nás na jižní moravě...jen mám strach o nedostatek vody...u nás je teplo ale srážky jsou minimální.... .
Honzo prosím, jak řešíš v létě zalévání? Každý den konvička?

PříspěvekNapsal: čtv led 28, 2016 7:49 pm 

Zatím to vypadá hodně nadějně. Minulý týden přes týden nestoupla opět teplota nad nulu ani přes den. Dvakrát noční teplota -17°C a jednou -20°C. Ale je nutno dodat, že bylo několik cm sněhu, takže tentokrát nebyly drosáče vystaveny holomrazům, ale byly schované pod sněhem. Včera slezly poslední zbytky sněhu a všehny tři rostliny, co jsem si zapamatoval, kde jsou, tak žijou! Na podzim jsem ve skalce viděl semenáčů více,ale zapomněl jsem, kde přesně jsou. A ono, přes den jsem v práci a večer s baterkou se to blbě mezi pichlavými opunciemi hledá. Navíc, některé jsou možná pod stříškou (kvůli kaktusům, co nemají rády v zimě vodu), ale tam je chytlo těch -20°C natvrdo. Na jaře, až tu střechu oddělám a dostanu se tam, tak se uvidí.
V létě je zalívám když je horko každý den, klidně stojí i ve vodě, stejně ta voda do druhého dne vyschne. Když prší, tak je vytáhnu z misky, aby voda odtíkala. Semenáče ve skalce jsem nezalíval vůbec. S vodou si nedělej starosti, i ty malé semenáče hned od malička, pokud jsou ve skalce, tak nevadnou, ikdyž to vypadá, že je takové sucho, že by měly.

PříspěvekNapsal: čtv bře 10, 2016 9:31 pm 

tady je foto z 5. března

Obrázek

vypadá to hodně nadějně, že až se trošku oteplí, bude pokračovat v růstu

PříspěvekNapsal: sob srp 20, 2016 8:38 pm 

Takže ty loňské semenáče nakonec nepřežily jaro. Ale hned vzápětí spontánně vyklíčily mezi kaktusy další rostliny

Obrázek Obrázek

Bude zajímavé sledovat, jak se se zimou poperou tyto rostliny, když budou tou dobou dospělé. Jedná se opět o rostliny z horské populace. Hodně bude samozřejmě záležet i na charakteru zimy.
Rostou v čistém říčním štěrku, skalka je hodně drenážována.

PříspěvekNapsal: sob lis 12, 2016 6:44 pm 

stav před zimou

před několika dny po nočním mrazíku
Obrázek

jakmile se teplota dostala nad nulu, rostlina se vzpamatovala
Obrázek

a dneska už začalo sněžit
Obrázek

PříspěvekNapsal: sob led 07, 2017 12:53 pm 

o vánocích vypadala jedna z rostlin takto:

Obrázek

masožravé listy odumřely a středová růžice jakoby tvořila jakýsi rozvolněný přezimovací pupen (vzdáleně podobný naším rosnatkám), zárověň rostlina vytvořila několik postranních vrcholů. Dnes jsou rostliny schované pod sněhem, který je izoloval od dnešního mrazu -21°C a při zemi ještě o dva méně. Jsem zvědavý, jak budou rostliny vypadat, až sníh roztaje. Ještě máme před sebou skoro celý leden a únor, takže vyhráno ani zdaleka není.

PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2017 4:12 pm 

Dnes sníh konečně po šesti týdnech roztál a stav rostlin mě mile překvapil.

tahle roztála dřív

Obrázek

a dnes začala vykukovat i druhá rostlina, která byla pod trošku větší hromadou sněhu

Obrázek

Jak sluníčko svítilo, sníh odtával víc a víc

Obrázek Obrázek

Pod sněhem rostliny přečkaly docela silné mrazy, běžně tu padala teplota na -15°C, párkrát k -20°C a jednou při zemi na -23°C. Pokud nepříjdou velké holomrazy, myslím, že tyto rostliny mají velkou šanci na to přečkat do jara, obnovit růst a vykvést. Případné potomstvo by mohlo mít ještě trošku větší odolnost.

A tady ještě pro srovnání rostliny ze stejné populace, ale zimované v zimní zahradě, kde teplota neklesala pod nulu. Tyto rostliny jsou zimovány na sucho, zdůvodu vysoké vzdušné vlhkosti v zz.

Obrázek

Obsah fóra » Masožravé rostliny » Obecná témata k jednotlivým druhům a rodům

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina